Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2013, Specjalizacja: Ginekologia onkologiczna

Rak endometrium uznawany jest za nowotwór o powolnym przebiegu i dobrym rokowaniu. Stąd, 75-80% przypadków tego nowotworu to tzw. rak wczesny charakteryzujący się ponad 90% odsetkiem 5-letnich przeżyć. Jednak w tej grupie istnieją przypadki nowotworów o tzw. niekorzystnym profilu rokowniczym. Do jakiego stopnia zaawansowania wg klasyfikacji FIGO 2009 należy zaklasyfikować 74-letnią chorą, u której jedynym nieprawidłowym objawem jest plamienie z dróg rodnych, przy prawidłowych pozostałych wynikach badań obrazowych, jeżeli wynik badania wyskrobin z jamy macicy to rak surowiczy. Jakie leczenie należy zastosować u tej chorej?

A) stopień IA wg FIGO zgodnie z wynikami badań obrazowych; proponowanym leczeniem pierwotnym powinien być zabieg prostego usunięcia macicy wraz z obustronym usunięciem przydatków.
B) stopień IA wg FIGO zgodnie z wynikami badań obrazowych, lecz w związku z typem surowiczym raka, jako leczenie pierwotne powinno zostać zaproponowane oprócz prostego usunięcia macicy wraz z obustronnym usunięciem przydatków, usunięcie węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych oraz inne procedury zgodne z protokołem leczenia operacyjnego wczesnego raka jajnika.
C) stopień III wg FIGO, gdyż typ surowiczy raka wiąże się z istotnie wyższym odsetkiem obecności przerzutów nowotworowych do węzłów chłonnych. Co się z tym wiąże, zabieg operacyjny powinien obejmować proste usunięcie macicy wraz z obustronnym usunięciem przydatków, węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych oraz fragmentu sieci większej.
D) stopień III wg FIGO, gdyż typ surowiczy raka wiąże się z istotnie wyższym odsetkiem obecności przerzutów nowotworowych do węzłów chłonnych. Co się z tym wiąże, jako leczenie pierwotne powinien być zaproponowany chorej radykalny zabieg chirurgiczny wg Piver II.
E) chora powinna otrzymać radioterapię ze względu na wiek i typ histologiczny nowotworu i w związku z tym klasyfikacjia FIGO 2009 nie ma w tym przypadku zastosowania.