Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2014, Specjalizacja: Hipertensjologia

U 54-letniego chorego z pierwotnym hiperaldosteronizmem potwierdzonym za pomocą testu hamowania wydzielenia aldosteronu za pomocą dożylnego wlewu 0,9% roztworu NaCl oraz obrazem gruczolaka lewego nadnercza (średnica zmiany 1,5 cm) w tomografii komputerowej wykonano cewnikowanie żył nadnerczowych z jednoczasowym podaniem ACTH. Iloraz stężenia aldosteronu i kortyzolu wynosił w próbkach pobranych z: prawej żyły nadnerczowej - 0,14, lewej żyły nadnerczowej - 2,14, żyły głównej poniżej odejścia żył nadnerczowych - 0,88. Stężenie kortyzolu było ponad 18-krotnie wyższe w próbkach z prawej i lewej żyły nadnerczowej niż z żyły głównej dolnej.

Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że:

A) u chorego należy rozpoznać obustronny przerost kory nadnerczy i rozpocząć leczenie spironolaktonem.
B) wyniki cewnikowania żył nadnerczowych wskazują na nadmierne wydzielanie aldosteronu przez prawe nadnercze, co stoi w sprzeczności z obrazem uzyskanym w tomografii komputerowej.
C) wyniki cewnikowania żył nadnerczowych wskazują na nadmierne wydzielanie aldosteronu przez lewe nadnercze, co w połączeniu z obrazem w tomografii komputerowej pozwala na rozpoznanie gruczolaka lewego nadnercza i skierowanie chorego na leczenie lewostronną adrenalektomią.
D) wyniki cewnikowania żył nadnerczowych nie mogą być interpretowane ze względu na zbyt wysokie stężenie kortyzolu w próbkach z żył nadnerczowych, należy badanie powtórzyć.
E) wyniki cewnikowania żył nadnerczowych wskazują na obustronny przerost kory nadnerczy, jednak ze względu na stwierdzenie guzka lewego nadnercza należy skierować chorego na lewostronną adrenalektomię.