Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2014, Specjalizacja: Hipertensjologia

U 52-letniej dobrze sytuowanej kobiety od 6 miesięcy występują częste nagłe epizody wzrostów ciśnienia od 190/110 mmHg połączone ze wzmożoną potliwością, bólem głowy i zaczerwienieniem twarzy. Z tego powodu kilka razy w miesiącu wzywa pogotowie ratunkowe. Od 2 lat chora przyjmuje substytucję hormonalną z powodu menopauzy. W wywiadzie dwoje dorosłych dzieci, 2 lata temu rozwiodła się. Metanefryny oraz katecholaminy pobrane w czasie zwyżki ciśnienia nieznacznie podwyższone.

A) najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to nadciśnienie okołomenopauzalne; w leczeniu farmakologicznym w zapobieganiu napadom najskuteczniejsze będą diuretyki.
B) najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to pheochromocytoma; w leczeniu farmakologicznym w zapobieganiu napadom najskuteczniejsze będą diuretyki.
C) najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to pheochromocytoma; w leczeniu farmakologicznym w zapobieganiu napadom najskuteczniejsze będzie skojarzenie β-adrenolityków z α-adrenolitykami.
D) najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to pseudopheochromocytoma, a w leczeniu farmakologicznym w zapobieganiu napadom najskuteczniejsze będą diuretyki.
E) najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to pseudopheochromocytoma, a w leczeniu farmakologicznym w zapobieganiu napadom najskuteczniejsze będą β-adrenolityki w skojarzeniu z α-adrenolitykami.