Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Radioterapia onkologiczna

Wyniki wieloośrodkowego kontrolowanego badania klinicznego (Le Pechoux i wsp. 2009) dotyczącego porównania standardowej i podwyższonej całkowitej dawki promieniowania stosowanej w profilaktycznym napromienianiu mózgowia u chorych z postacią ograniczoną drobnokomórkowego raka płuca wykazały, że:

A) dawka 36 Gy w 18 frakcjach jest bardziej skuteczna w zakresie redukcji ryzyka ujawnienia przerzutów do mózgu niż dawka 25 Gy w 10 frakcjach i przyczynia się do poprawy przeżyć całkowitych.
B) dawki 25 Gy i 36 Gy są podobnie skuteczne w zakresie redukcji ryzyka ujawnienia przerzutów do mózgu, tolerancja standardowej i podwyższonej dawki jest też podobna.
C) dawki 25 Gy i 36 Gy są podobnie skuteczne w zakresie redukcji ryzyka ujawnienia przerzutów do mózgu, lecz zastosowanie dawki 36 Gy wiąże się ze skróceniem przeżyć całkowitych ze względu na gorszą tolerancję leczenia.
D) dawki 25 Gy i 36 Gy wykazują niezadowalającą skuteczność w zakresie redukcji ryzyka przerzutów do mózgu, należy rozważyć stosowanie wyższych dawek całkowitych.
E) profilaktyczne napromienianie mózgowia było źle tolerowane niezależnie od wysokości dawki promieniowania i nie powinno być rutynowo stosowane.