Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2014, Specjalizacja: Stomatologia dziecięca

14-letni chłopiec zgłosił się do gabinetu stomatologicznego z wybitym zębem 11 zawiniętym w chusteczkę higieniczną. Uraz nastąpił 2 godziny wcześniej. W badaniu klinicznym nie wykazano uszkodzenia zębodołu oraz pourazowych uszkodzeń tkanek miękkich jamy ustnej i twarzy. Optymalne postępowanie lecznicze będzie polegało na:

A) przemyciu zęba roztworem soli fizjologicznej, replantacji i unieruchomieniu na 14 dni, zleceniu antybiotyku i okresowej kontroli.
B) przemyciu zęba roztworem soli fizjologicznej, replantacji i unieruchomieniu na 14 dni, zleceniu antybiotyku i rozpoczęciu leczenie kanałowego w ciągu 2 tyg. przed zdjęciem szyny.
C) przemyciu zęba roztworem soli fizjologicznej, replantacji i unieruchomieniu na 3 tyg., zleceniu antybiotyku i w przypadku obumarcia miazgi rozpoczęciu leczenie kanałowego po zdjęciu szyny.
D) usunięciu obumarłej ozębnej, preparacji dostępu endodontycznego i ekstyrpacji miazgi, zanurzeniu zęba w roztworze fluorku sodu (20 min pH 5,5) i wypełnieniu kanału preparatem antybiotykowo-kortykoidowym, a następnie replantacji i unieruchomieniu na 14 dni oraz kontynuacji leczenia kanałowego z aplikacją preparatu wodorotlenkowo-wapniowego do kanału.
E) usunięciu obumarłej ozębnej, preparacji dostępu endodontycznego i ekstyrpacji miazgi, zanurzeniu zęba w roztworze fluorku sodu (20 min pH 5,5) i wypełnieniu kanału preparatem antybiotykowo-kortykoidowym lub wodorotlenkowo-wapniowym, a następnie replantacji i unieruchomieniu na 4 tyg.