Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2014, Specjalizacja: Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Pacjentka, lat 40, zgłosiła się do lekarza stomatologa z bólem zęba 14, występującym podczas nagryzania. Pacjentka podaje, że dwa dni wcześniej nagryzła tym zębem twardy fragment pożywienia i poczuła ostry ból. Badanie kliniczne: niskie ryzyko próchnicy, nieco wzmożona reakcja zęba 14 na opukiwanie pionowe, rozchwianie zęba pierwszego stopnia. Badanie wrażliwości miazgi zęba testem termicznym na zimno i elektrycznym - reakcja prawidłowa. Wykonano zdjęcie radiologiczne zębowe w projekcji ortoradialnej i skośnej. Rozpoznano poprzeczne złamanie w połowie długości korzenia. Stan przyzębia dobry. Wskaż odpowiednie postępowanie:

A) unieruchomienie zęba na okres 6-12 tygodni, wyłączenie go ze zgryzu i przeprowadzanie okresowych badań kontrolnych z oceną żywotności miazgi.
B) wyłączenie zęba ze zgryzu i przeprowadzanie okresowych badań kontrolnych z oceną żywotności miazgi.
C) unieruchomienie zęba na okres 4-6 tygodni i natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu ekstyrpacji przeżyciowej miazgi z aplikacją preparatów wodorotlenkowo-wapniowych do kanałów zęba.
D) unieruchomienie zęba na okres 4-6 tygodni i natychmiastowe leczenie endodontyczne z ekstyrpacją miazgi w złamanym korzeniu do linii złamania.
E) unieruchomienie zęba na okres 4-6 tygodni i natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu ekstyrpacji przeżyciowej miazgi oraz zespoleniem odłamów za pomocą ćwieka metalowego wprowadzonego do obu odłamów podczas wypełniania kanału.