Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2013, Specjalizacja: Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Pacjent w wieku 30 lat zgłasza nieznaczne dolegliwości bólowe na bodźce termiczne zęba 36. W badaniu wewnątrzustnym stwierdzono ubytek klasy I według Blacka. Prawidłowa reakcja miazgi na test cięcia zębiny. Na dnie ubytku zębina zdemineralizowana na powierzchni ok 2 mm², nieodłuszczająca się wydrążaczem. Jakie postępowanie lecznicze można podjąć w opisanym przypadku?

A) po opracowaniu, wypłukaniu i osuszeniu ubytku, ścianę dokomorową pokrywa się tlenkiem cynku z eugenolem i zakłada wypełnienie amalgamatowe.
B) po opracowaniu, wypłukaniu i osuszeniu ubytku, ścianę dokomorową pokrywa się tlenkiem cynku z eugenolem. Ząb pozostawia się do 2-tygodniowej obserwacji, po której jeżeli żywotność miazgi jest zachowana, pozostawiony opatrunek na ścianie dokomorowej pokrywa się cementem szkło-jonomerowym i zakłada wypełnienie stałe.
C) po opracowaniu, wypłukaniu i osuszeniu ubytku, ścianę dokomorową pokrywa się najpierw nietwardniejącym preparatem na bazie wodorotlenku wapnia, następnie twardniejącym, pokrywa cementem fosforanowym i zakłada wypełnienie stałe.
D) po opracowaniu ubytku na ścianie dokomorowej pozostaje częściowo zdemineralizowana zębina, ubytek wypełnia się czasowo tlenkiem cynku z eugenolem. Po 3 miesiącach usuwa się opatrunek, kontroluje żywotność miazgi i twardość zębiny na ścianie dokomorowej. Zdemineralizowaną zębinę należy usunąć, założyć preparat odontotropowy, podkład szkło-jonomerowy i wypełnienie stałe.
E) opracować ubytek usuwając zdemineralizowaną zębinę, a na obnażoną lub zranioną miazgę założyć opatrunek z wodorotlenku wapnia, podkład z cementu szkło-jonomerowego i wypełnienie stałe.