Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2013, Specjalizacja: Medycyna paliatywna

Zespół serotoninowy może stanowić powikłanie złożonej farmakoterapii z zastosowaniem, między innymi selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny, dekstrometorfanu i tramadolu. U chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową z uwagi na nierzadko ciężki stan ogólny chorych i przyjmowanie wielu leków, rozpoznanie może nastręczać duże trudności. Wskaż prawidłowe z poniższych stwierdzeń:

A) częstość występowania zespołu serotoninowego u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową jest trudna do oszacowania z uwagi na brak kryteriów różnicujących i jednoznacznie potwierdzających to rozpoznanie.
B) rozpoznanie zespołu serotoninowego wymaga różnicowania z wieloma innym sytuacjami klinicznymi przebiegającymi z objawami neurologicznymi, np. złośliwym zespołem poneuroleptycznym.
C) kryteria Sternbacha i Huntera pomagają w postawieniu rozpoznania zespołu serotoninowego, jednak obejmują objawy mało specyficzne i nie pozwalają na jednoznaczne (niepozostawiające wątpliwości) rozpoznanie.
D) nawet w sytuacji opublikowanych przypadków opisujących wystąpienie zespołów serotoninowych u pacjentów leczonych opioidami nie można wykluczyć błędów w rozpoznaniu.
E) wszystkie powyższe stwierdzenia są prawdziwe.