Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2013, Specjalizacja: Medycyna paliatywna

58-letni pacjent przyjęty do szpitala z powodu niedrożności jelit. Zgłaszał objawy żołądkowo-jelitowe, które interpretował jako niestrawność. Diagnoza nieoperacyjnego raka okrężnicy była dla niego całkowitym zaskoczeniem. Od chwili rozpoznania pozostawał w szpitalu z powodu licznych powikłań. Po upływie około ośmiu tygodni zauważono u niego objawy przygnębienia. Przed przyjęciem do szpitala pacjent był zdolnym przedsiębiorcą, który prowadził własną firmę. Był człowiekiem bardzo aktywnym, dobrze wykształconym. Żonaty, ojciec pięciu synów, z których dwóch było zaangażowanych w działalność firmy, a obecnie przejęli wszystkie obowiązki związane z przedsiębiorstwem. Chory w pełni świadomy rozpoznania oraz rokowania, twierdził, że nie boi się śmierci, ale frustruje go konieczność przebywania w szpitalnej sali, bez poczucia kontroli i wpływu na własną sytuację, czuje się bezużyteczny. Mówił, że chciałby już umrzeć, nie widzi sensu dalszego życia. Jakie działania należy podjąć w pierwszej kolejności, próbując wpłynąć na nastrój pacjenta?

A) należy zastosować leczenie farmakologiczne przeciwdepresyjne.
B) należy poprawić komunikację chorego z rodziną, synowie powinni korzystać z wiedzy i doświadczenia ojca.
C) należy porozmawiać z rodziną chorego, aby nie obciążali go problemami rodzinnymi i zawodowymi.
D) należy zapewnić chorego o wykorzystaniu wszelkich możliwych metod dla ograniczenia objawów somatycznych towarzyszących chorobie.
E) w rozmowie z chorym należy skoncentrować się na przeszłości, która kojarzy się choremu z pozytywnymi doświadczeniami.