Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2013, Specjalizacja: Medycyna ratunkowa

13-letni chłopiec przywieziony ze szkoły do SOR przez pogotowie ratunkowe z powodu urazu kończyny górnej prawej w okolicy łokcia. Lekarz medycyny ratunkowej badając dziecko stwierdził: stan ogólny chłopca dobry, kończyna górna prawa w lekkim zgięciu w stawie łokciowym, obrzęk i bolesność w okolicy łokcia, tętno na tętnicy promieniowej prawej dobrze wyczuwalne, ruchy palcami, w nadgarstku w pełnym zakresie, pełne ograniczenie ruchów w stawie łokciowym. Na wykonanym zdjęciu rentgenowskim w dwóch projekcjach przednio-tylnej i bocznej brak wyraźnych cech złamania. Co powinien dalej zrobić lekarz?

A) założyć chłodzący okład np. z altacetu i rozpoznając stłuczenie tkanek miękkich wypisać go do domu, zalecając wykonywanie tych okładów przez następnych kilka dni i oszczędzanie kończyny.
B) założyć chłodzący okład np. z altacetu i rozpoznając stłuczenie tkanek miękkich wypisać go do domu, zalecając kontrolę w Poradni Chirurgii Dziecięcej za 2-3 dni.
C) założyć szynę gipsową w pozycji zastanej i rozpoznając stłuczenie tkanek miękkich wypisać go do domu, zalecając kontrolę w Poradni Chirurgii Dziecięcej za 2 -3 dni.
D) założyć chłodzący okład np. z altacetu, unieruchomić w szynie i przyjąć do oddziału chirurgii dziecięcej.
E) w znieczuleniu ogólnym pod monitorem sprawdzić ruchy w stawie łokciowym i po uzyskaniu pełnej ruchomości w stawie założyć unieruchomienie gipsowe.