Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2015, Specjalizacja: Endokrynologia

Konsultacja endokrynologiczna na oddziale kardiologii: u 57-letniego pacjenta po przebytym OZW 3 lata temu z niewydolnością serca w skali NYHA II/III leczonego z powodu komorowych zaburzeń rytmu od 3 lat amiodaronem stwierdzono TSH 21 uIU/ml i cechy kliniczne niedoczynności tarczycy. W badaniu USG tarczycy uwidoczniono pojedynczą zmianę ogniskową. Jakie postępowanie należy zalecić?

A) należy bezwzględnie odstawić amiodaron, zlecić oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych i wolnych hormonów tarczycy i włączyć leczenie w zależności od wyniku.
B) nie ma konieczności odstawienia amiodaronu, należy włączyć leczenie L-tyroksyną w stopniowo zwiększanej dawce, niezależnie od wyników badań dodatkowych (przeciwciał przeciwtarczycowych i wolnych hormonów tarczycy).
C) niedoczynność tarczycy indukowana amiodaronem ma charakter odwracalny, zatem należy wyłącznie odstawić amiodaron i obserwować powrót do eutyreozy.
D) należy utrzymać leczenie amiodaronem tylko w sytuacji, gdy zaprzestanie jego podawania wiązałoby się z zagrożeniem życia pacjenta i nie ma możliwości zastąpienia go innym lekiem (zmiana ogniskowa w tarczycy jest przeciwwskazaniem do stosowania amiodaronu), należy włączyć leczenie L-tyroksyną w przypadku braku powrotu do eutyreozy 3 miesiące po odstawieniu lub prowadzić równolegle leczenie amiodaronem i L-tyroksyną od początku w dawce docelowej.
E) należy kontynuować leczenie amiodaronem, równolegle wdrażając preparat łączony z L-tyroksyną i liotyroniną.