Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2015, Specjalizacja: Diabetologia

85-letnia pacjentka, z 7-letnim wywiadem cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i uogólnionej miażdżycy, została przyjęta do Kliniki z powodu zasłabnięcia z utratą przytomności (glikemia w chwili zasłabnięcia 54 mg/dl). Z wywiadu od chorej - chora zgłasza częste wahania glikemii w profilu dobowym, ze skłonnością do hipoglikemii (glikemie do 45 mg/dl) w szczególności w godzinach nocnych z towarzyszącymi zasłabnięciami. Chora, z powodu nieskuteczności leczenia Gliklazydem w dawce 90 mg na dobę, Metforminą 1700 mg na dobę i Akarbozą w dawce 300 mg na dobę, od około 4 lat leczona terapią skojarzoną: Glimepirydem 2 mg na dobę i insuliną Detemir w dawce 16 jedn. o godz. 22.00. BMI - 29,6 kg/m2, HbA1c- 8,3%, GFR- 96 ml/min. Glikemie w dzienniczku samokontroli (w załączeniu).

W leczeniu hipoglikemizującym należałoby zalecić:

A) utrzymanie dotychczasowego leczenia ze zmniejszeniem dawki Glimepirydu do 1 mg na dobę z powodu hipoglikemii poposiłkowych oraz redukcję dawki Detemiru do 10 jedn na dobę z powodu nocnych hipoglikemii.
B) odstawienie Glimepirydu i włączenie intensywnej insulinoterapii analogiem krótko działającym według dobowego profilu glikemii celem wyrównania glikemii oraz redukcję dawki Detemiru do 10 jedn na dobę z powodu nocnych hipoglikemii.
C) odstawienie insuliny Detemir z powodu nocnych hipoglikemii i zwiększenie dawki Glimepirydu do 3 mg na dobę.
D) odstawienie Glimepirydu z powodu powtarzających się hipoglikemii poposiłkowych, włączenie metforminy niepowodującej hipoglikemii w dawce początkowej 2 x 500 mg oraz zastąpienie Detemiru Glarginą celem redukcji nocnych hipoglikemii.
E) utrzymanie leczenia Glimepirydem w dawce 2 mg na dobę, odstawienie Detemiru z powodu nocnych hipoglikemii i dołączenie metforminy w dawce początkowej 2 x 500 mg.