Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2015, Specjalizacja: Geriatria

78-letni mężczyzna, z wieloletnim nadciśnieniem w wywiadzie, zgłosił się do poradni nadciśnieniowej celem kontroli i przedłużenia leczenia. Przewlekle otrzymuje dihidropirydynowy bloker wapniowy oraz diuretyk tiazydopodobny. W trakcie wizyty przyznał, że 2 tygodnie temu upadł i od tego czasu czuje się nieco słabszy. Podaje, że w trakcie upadku nie stracił przytomności, nie doznał urazu głowy. Ciśnienie w trakcie wizyty wynosiło 136/84 mmHg. Nie stwierdzono cech niewydolności serca. Wykonana próba ortostatyczna była ujemna, podobnie próba Romberga oraz objawy ogniskowe. W EKG stwierdzono RZM 60/min, blok przedsionkowo-komorowy (a-v) I stopnia, bez cech niedokrwienia. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono: morfologia krwi prawidłowa, TSH w normie, Na - 140 mmol/l, K - 4,0 mmol/l. Które z poniższych danych stanowi podstawę podjęcia dalszej diagnostyki u tego chorego?

A) występowanie bloku a-v I stopnia stanowi dowód na poważne uszkodzenie aparatu bodźco-przewodzącego serca.
B) amnezja wsteczna po upadku, która często występuje u osób w podeszłym wieku, może prowadzić do błędnej interpretacji zdarzenia.
C) ze względu na krótki czas trwania elektrokardiogramu szansa rejestracji zaburzeń rytmu serca, których typ i stopień upoważnia do rozpoznania arytmicznej przyczyny omdleń czy upadków, jest niewielka.
D) prawdziwe są odpowiedzi A i B.
E) prawdziwe są odpowiedzi B i C.