Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2015, Specjalizacja: Geriatria

92-letni mężczyzna został przywieziony przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala z powodu bólów brzucha i nieoddawania moczu od ponad 24 godzin. Od 10 lat chory jest leczony z powodu nadciśnienia tętniczego i łagodnego rozrostu prostaty, od wielu lat odczuwa umiarkowane trudności w oddawaniu moczu. W badaniu usg jamy brzusznej wykonanym w szpitalnym oddziale ratunkowym stwierdzono powiększony pęcherz moczowy, sięgający do pępka. W szpitalu nie ma oddziału urologicznego. Zalecanym postępowaniem będzie:

A) założenie cewnika Foleya do pęcherza moczowego, stopniowe wypuszczanie moczu - po około 500 ml co 20-30 min., aż do czasu opróżnienia pęcherza moczowego, prowadzenie bilansu płynów, badanie ogólne moczu, konsultacja urologiczna w trybie planowym.
B) założenie cewnika Foleya do pęcherza moczowego, wypuszczenie 1500 ml moczu, a następnie kontrolne badanie usg, konsultacja urologiczna w trybie planowym.
C) założenie cewnika Foleya do pęcherza moczowego, wypuszczenie całej objętości zalegającego moczu, nawodnienie doustne, prowadzenie bilansu płynów, badanie ogólne i posiew moczu, konsultacja urologiczna w trybie planowym.
D) podanie furosemidu i obserwacja, jeśli brak oddawania moczu przez kolejne dwie godziny, skierowanie na konsultację urologiczną w trybie pilnym.
E) skierowanie na konsultację urologiczną w trybie pilnym bez podejmowania uprzedniej interwencji.