Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2015, Specjalizacja: Kardiologia

40-letnia kobieta z rozpoznanym 3 lata wcześniej napadowym migotaniem przedsionków (wówczas odczuwała kołatania serca) trafiła do szpitala z powodu nagłego pogorszenia samopoczucia oraz uczucia kołatania serca od około 2 godzin. Neguje omdlenia, nie przyjmuje żadnych leków na stałe, nie ma też rozpoznanej żadnej choroby internistycznej. Zapis EKG przedstawiono poniżej (przesuw papieru: 25mm/s).

Jakie jest właściwe postępowanie w tym przypadku?

A) konieczne jest przyjęcie do szpitala oraz wykonanie kardiowersji elektrycznej po uprzednim wykluczeniu skrzeplin wewnątrzsercowych za pomocą badania echokardiograficznego przezprzełykowego. Nie jest wymagana przewlekła terapia przeciwzakrzepowa, ale konieczne jest przewlekłe leczenie przeciwarytmiczne.
B) należy przyjąć strategię kontroli częstości rytmu serca, np. za pomocą beta-blokera, oraz włączyć przewlekle lek przeciwzakrzepowy.
C) należy pilnie wykonać kardiowersję elektryczną w obrębie izby przyjęć gdyż zapis EKG wskazuje na zaburzenia rytmu serca zagrażające życiu.
D) pacjentka wymaga pilnego zabiegu ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca, a w dalszej kolejności przewlekłego podawania amiodaronu.
E) należy spróbować wykonać kardiowersję farmakologiczną w obrębie izby przyjęć, a jeśli się to nie powiedzie, wówczas przyjąć pacjentkę do szpitala w celu wykonania kardiowersji elektrycznej. Nie jest wymagana przewlekła terapia przeciwzakrzepowa, jednak pacjentka powinna zostać skierowana do elektrofizjologa w celu wykonania ablacji podłoża arytmii.