Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2015, Specjalizacja: Neonatologia

Jakie będzie Twoje postępowanie z noworodkiem donoszonym, który urodził się pokryty pękającym i napiętym cienkim naskórkiem („pergaminowym”), z tendencją do złuszczania się, ze zniekształconymi małżowinami usznymi i wywiniętymi powiekami?

A) noworodkowi należy natychmiast zaaplikować szeroko spektralną antybiotykoterapię, bo przyczyną dolegliwości jest rozsiane zakażenie skóry o etiologii bakteryjnej.
B) wygląd skóry może wskazywać na niedobory witaminowe w okresie życia wewnątrzłonowego, co należy niezwłocznie uzupełniać, a obraz powiek wynika z wady wrodzonej narządu wzroku i jest niezależną jednostką chorobową leczoną przez okulistów.
C) noworodek wymaga dużych dawek lipidów w żywieniu pozajelitowym, bo obraz skóry wskazuje na niedostatek tego makroelementu w rozwoju wewnątrzłonowym; zmiany ustąpią całkowicie po wyrównaniu niedoborów.
D) noworodka należy umieścić na jałowym podkładzie w inkubatorze z możliwością nawilżania, rozpocząć nawadnianie, monitorować ciepłotę ciała, stężenie jonów, parametry infekcyjne, oraz zapewnić właściwą podaż kalorii; podejrzewasz genetyczną chorobę skóry z grupy rybiej łuski, tzw. „dziecko kolodionowe”.
E) noworodka należy natychmiast skonsultować z genetykiem, gdyż objawy są najprawdopodobniej fragmentami złożonego obrazu klinicznego zespołu wad mnogich; postępowanie nie powinno odbiegać od rutynowego zaopatrzenia noworodka.