Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2015, Specjalizacja: Onkologia kliniczna

U chorych na zaawansowanego gruczołowego raka płuca, wcześniej nieleczonych, z wykrytą częstą mutacją aktywującą w genie EGFR, pozostających w dobrym stanie sprawności, bez przerzutów do centralnego układu nerwowego i bez innych istotnych patologii (jeśli możliwa będzie kwalifikacja do dwóch linii leczenia) najwłaściwszą sekwencją stosowanych terapii będzie:

A) I linia chemioterapii z udziałem cisplatyny i pemetreksedu (6 miesięcy częściowej remisji), a następnie w przypadku progresji II linia terapii za pomocą inhibitora kinazy tyrozynowej EGFR.
B) I linia chemioterapii z udziałem cisplatyny i gemcytabiny (5 miesięcy częściowej remisji), a następnie w przypadku progresji II linia terapii za pomocą inhibitora kinazy tyrozynowej EGFR.
C) I linia terapii za pomocą przeciwciała monoklonalnego anty-EGFR - cetuksymabu, a następnie w przypadku progresji chemioterapia II linii z udziałem cisplatyny i pemetreksedu.
D) I linia terapii za pomocą chemioterapii z udziałem cisplatyny i pemetreksedu w połączeniu z przeciwciałem anty-VEGF - bewacyzumabem, a następnie w przypadku progresji II linia terapii za pomocą inhibitora kinazy tyrozynowej EGFR.
E) I linia terapii za pomocą inhibitora kinazy tyrozynowej EGFR, a następnie w przypadku progresji chemioterapia II linii z udziałem związków platyny i leku III generacji.