Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Położnictwo i ginekologia

Do poradni endokrynologicznej zgłosiła się 37-letnia kobieta w 6 tygodniu ciąży (pierwsza ciąża) z prośbą o ustalenie dalszego postępowania. W wywiadzie rozpoznany dwa lata wcześniej guz przysadki typu mikroprolaktynoma (ostatnia kontrola MR 6 miesięcy wcześniej: guz przysadki o maks. wym. 9 mm, zlokalizowany wewnątrzsiodłowo). Chora leczona była od 2 lat preparatem bromokryptyny, aktualnie w dawce 2,5 mg/dobę, z dobrą tolerancją i normalizacją prolaktyny (ostatnia kontrola prolaktyny 3 miesiące wcześniej - 12,5 µg/L). Co należy zalecić pacjentce?

A) należy odstawić preparat bromokryptyny na cały okres ciąży i okresowo (co 3 miesiące) monitorować stężenie prolaktyny. Należy ponownie włączyć leczenie jedynie w przypadku, gdy stężenie prolaktyny przekroczy 10-krotnie górną granicę normy.
B) należy odstawić preparat bromokryptyny na cały okres ciąży i okresowo (co 3 miesiące) monitorować stan kliniczny i pole widzenia. W przypadku pojawienia się bólów głowy i/lub zaburzeń pola widzenia należy wykonać badanie MR przysadki (bez kontrastu) i po potwierdzeniu rozpoznania wrócić do leczenia.
C) należy kontynuować leczenie preparatem bromokryptyny w dawce pozwalającej na utrzymanie prolaktyny w górnych granicach normy. Należy co 3 miesiące monitorować stężenie prolaktyny.
D) należy kontynuować leczenie preparatem bromokryptyny w dawce pozwalającej na utrzymanie prolaktyny w stężeniach zbliżonych do fizjologicznej ciąży (3-5 krotna wartość górnej granicy normy). Należy co 3 miesiące monitorować stężenie prolaktyny.
E) należy odstawić preparat bromokryptyny na cały okres ciąży i zamienić na preparat kabergoliny. W przypadku pojawienia się bólów głowy i/lub zaburzeń pola widzenia należy wykonać badanie MR przysadki (bez kontrastu) i po potwierdzeniu rozpoznania wrócić do leczenia.