Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Rehabilitacja medyczna

Objaw Trendelenburga stwierdza się badając pacjenta w następujący sposób:

A) pacjent kładzie się na brzuchu, a następnie silnie, czynnie odwodzi przeciw oporowi stawianemu przez badającego, obydwie kończyny dolne. Badający ocenia siłę mięśniową odwodzicieli bioder (w szczególności mięśni pośladkowych średnich).
B) pacjent kładzie się na plecach. Badający maksymalnie zgina jedną z kończyn dolnych w stawie biodrowym i kolanowym. Badajacy obserwuje czy równocześnie zgięciu ulega staw biodrowy przeciwny, co świadczy o utajonym przykurczu tego stawu i o przewadze zginaczy biodra nad m. pośladkowym wielkim.
C) pacjentowi polecamy stanąć na jednej nodze. Druga noga uniesiona jest poprzez zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym. Obserwujemy zachowanie się miednicy po stronie uniesionej nogi.
D) pacjentowi polecamy stanąć na jednej nodze. Druga noga uniesiona jest poprzez zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym. Obserwujemy zachowanie się miednicy po stronie nogi, na której stoi badany.
E) pacjentowi polecamy stanąć na jednej nodze. Druga noga uniesiona jest poprzez zgięcie w stawie biodrowym. Staw kolanowy jest wyprostowany. Obserwujemy zachowanie się górnej części tułowia (jego ewentualne odchylanie się na boki).