Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Położnictwo i ginekologia

W wywiadach laboratoryjnych u 28-letniej pierworódki w 13. tygodniu ciąży stwierdzono przeciwciała przeciwko toksoplazmozie w klasie G o mianie 5000 IU/mL oraz dodatnie przeciwciała w klasie M. Kolejny test serologiczny wykazał niską awidność IgG. Badanie ultrasonograficzne płodu wykonane w 13. tygodniu ciąży nie wykazało nieprawidłowości. Jakie postępowanie należy zaproponować pacjentce?

A) ponowne oznaczenie IgG oraz IgM w drugim oraz w trzecim trymestrze ciąży. Włączenie leczenia spiramycyną w dawce 9 mln IU na dobę w trzech dawkach podzielonych w przypadku stwierdzenia narastania ich miana.
B) ponowne oznaczenie awidności przeciwciał w drugim oraz w trzecim trymestrze ciąży. Włączenie leczenia spiramycyną w dawce 9 mln IU na dobę w trzech dawkach podzielonych w przypadku stwierdzenia wysokiej awidności przeciwciał.
C) włączenie leczenia spiramycyną w dawce 9 mln IU na dobę w trzech dawkach podzielonych do 36 tygodnia ciąży.
D) włączenie leczenia spiamycyną w dawce 9 mln IU na dobę, wykonanie amniopunkcji w 18 tygodniu ciąży w celu pobrania płynu owodniowego do badania PCR, a w przypadku potwierdzenia obecności pasożyta włączenie doustnego leczenia sulfonamidami, pirymetminą oraz suplementacji kwasu foliowego do czasu porodu.
E) wykonywanie badań ultrasonograficznych płodu co 4 tygodnie, a w przypadku stwierdzenia wodogłowia lub ogniskowych zwapnień w ośrodkowym układzie nerwowym włączenie leczenia spiramycyną w dawce 9 mln IU na dobę.