Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Diabetologia

61-letni rolnik z cukrzycą typu 2, z nadciśnieniem tętniczym, po przebytym zawale serca, zgłosił się do chirurga z powodu małej rany na stopie, którą zauważył przypadkowo około miesiąc wcześniej i która nie goiła się, a wręcz przeciwnie ostatnio zauważył zaczerwienienie i ropną wydzielinę, kiedy chciał ponownie wymoczyć nogi w gorącej wodzie z powodu marznięcia stóp. Poza tym czuł się dosyć dobrze, nie gorączkował, rana nie powodowała dolegliwości bólowych. W badaniu przedmiotowym chirurg stwierdził zaburzenia ukrwienia stóp i zniesienie czucia bólu w ich obrębie oraz owrzodzenie z wysiękiem na powierzchni podeszwowej stopy prawej o średnicy ok. 1 cm z zaczerwienieniem sięgającym do ok. 1,5 cm od brzegów rany. W wykonanym rtg stopy poza zmianami zwyrodnieniowymi w stawach bez innych odchyleń, ABI = 0,6. Wskaż prawidłowe rozpoznanie i leczenie:

A) stopa cukrzycowa neuropatyczno-naczyniowa z owrzodzeniem wg PEDIS stopnia 2, należy zastosować antybiotykoterapię celowaną po potwierdzeniu zakażenia wynikiem posiewu z rany i oznaczeniu lekowrażliwości, którą można stosować wstępnie doustnie przez 2-4 tygodnie.
B) stopa cukrzycowa neuropatyczno-naczyniowa z owrzodzeniem wg PEDIS stopnia 3, należy zastosować antybiotykoterapię doustnie przez 2-4 tygodnie, do czasu zagojenia rany.
C) stopa cukrzycowa neuropatyczno-naczyniowa z owrzodzeniem wg PEDIS stopnia 3, należy zastosować antybiotykoterapię doustnie przez 2-4 tygodnie po potwierdzeniu zakażenia wynikiem posiewu z rany i stosować do czasu ustąpienia infekcji.
D) stopa cukrzycowa neuropatyczno-naczyniowa z owrzodzeniem wg PEDIS stopnia 2, należy zastosować antybiotykoterapię doustnie, wstępnie przez 1-2 tygodnie, wdrażając leczenie bez oczekiwania na wyniki badań bakteriologicznych.
E) stopa cukrzycowa neuropatyczno-naczyniowa z owrzodzeniem wg PEDIS stopnia 3, należy zastosować antybiotykoterapię celowaną dożylnie przez około 2-4 tygodnie, do czasu wyjałowienia rany.