Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Medycyna pracy

Na badanie lekarskie w celu stwierdzenia możliwości dysponowania bronią do celów łowieckich zgłosił się 65-letni pacjent po przebytym 2 lata temu zawale mięśnia sercowego. W dniu badania nie stwierdzono istotnego upośledzenia czynności układu krążenia. Poza tym, nie stwierdzono u niego odchyleń w stanie zdrowia uniemożliwiających dysponowanie bronią. Wskaż prawidłowe stwierdzenie dotyczące badania lekarskiego i wydania orzeczenia lekarskiego:

A) przebyty zawał serca stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do dysponowania bronią, w związku z powyższym należy wydać orzeczenie stwierdzające, że osoba badana nie posiada zdolności fizycznej i psychicznej do dysponowania bronią w myśl art. 15 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549 z późn. zm.).
B) przebyty zawał serca nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do dysponowania bronią, w związku z powyższym w opisanym przypadku należy wydać orzeczenie stwierdzające, że osoba badana może dysponować bronią. Należy jednak (ze względu na stan zdrowia) zwiększyć częstotliwość badań lekarskich poprzez wyznaczenie terminu następnego badania.
C) przebyty zawał serca stanowi bezwzględne wskazanie do skierowania pacjenta na konsultację kardiologiczną. Od decyzji kardiologa należy uzależnić treść orzeczenia lekarskiego.
D) przebyty zawał serca nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do dysponowania bronią, w związku z powyższym w opisanym przypadku należy wydać orzeczenie stwierdzające, że osoba badana może dysponować bronią, bez wskazywania daty następnego badania.
E) przebyty zawał serca może stanowić wątpliwości orzecznicze. W związku z powyższym wskazane byłoby skierowanie pacjenta na konsultację do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.