Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Transplantologia kliniczna

U chorego z niewydolnością serca w przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej, w klasie INTERMACS II, dokonano implantacji pompy wspomagającej lewą komorę serca (LVAD). Bezpośrednio przed implantacją pacjent został wycofany z listy potencjalnych biorców serca z uwagi na wysokie wartości naczyniowego oporu płucnego (PVR), przekraczające 5 j. Wooda, bez zadowalających cech odwracalności - w trakcie wlewu nitroprusydku sodu do tętnicy płucnej PVR utrzymywał się powyżej 3 j. Wooda pomimo równoczesnego obniżenia się ciśnienia skurczowego w aorcie do wartości 80 mmHg. Za główną przyczynę nadciśnienia płucnego u pacjenta uznano niedomykalność zastawki mitralnej. Jaki rodzaj leczenia pomostowego zastosowano u pacjenta?

A) terapia LVAD może spowodować obniżenie PVR do wartości umożliwiających wykonanie transplantacji serca, a decyzja zostanie podjęta po wykonaniu kontrolnego pomiaru ciśnień i oporów płucnych, a zatem jest to „pomost do decyzji” (bridge to decision - BTD).
B) terapia LVAD z całą pewnością spowoduje obniżenie PVR do stopnia umożliwiającego wykonanie transplantacji serca, a zatem jest to „pomost do transplantacji” (bridge to transplantation - BTT).
C) wobec przeciwwskazań do transplantacji serca jedyną możliwością zakończenia wspomagania mechanicznego jest poprawa sprawności lewej komory serca do stopnia umożliwiającego wyszczepienie LVAD, a zatem jest to „pomost do regeneracji” (bridge to regeneration - BTR).
D) zastosowanie LVAD ma na celu nie tylko podtrzymanie życia pacjenta, ale również obniżenie PVR do stopnia umożliwiającego ponowne wpisanie chorego na listę kandydatów do transplantacji serca, a zatem jest to „pomost do kandydowania” (bridge to candidacy - BTC).
E) zastosowane leczenie nie ma charakteru pomostowego, ale z uwagi na przeciwwskazania do transplantacji serca nosi znamiona terapii docelowej (destination therapy - DT).