Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Geriatria

82-letnia, dotychczas sprawna, zamieszkująca samotnie kobieta została przywieziona do wielospecjalistycznego szpitala przez rodzinę z powodu pogorszenia stanu ogólnego, zaburzeń chodu, senności. W badaniu przedmiotowym stwierdzono: chora przytomna, podsypiająca, RR 85/50 mmHg, HR 100/min, częstość oddechów 25/min, wysycenie hemoglobiny tlenem w pomiarze przezskórnym pulsoksymetrem 92%, cichy szmer oddechowy nad środkowo-dolną częścią prawego płuca, prawidłowa orientacja autopsychiczna, zaburzona orientacja w miejscu i czasie, bez innych nieprawidłowości w badaniu. Wyniki badań wykonanych w szpitalnym oddziale ratunkowym: EKG - rytm zatokowy miarowy, zapis bez nieprawidłowości, RTG klatki piersiowej - zagęszczenia miąższowe w środkowym polu prawego płuca, TK mózgu - bez widocznych ognisk niedokrwiennych, morfologia krwi - leukocyty: 15 x 109/L,
CRP: 100 mg/L. Zalecanym postępowaniem będzie:

A) nawodnienie chorej w warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego i po uzyskaniu poprawy wypisanie do domu z rozpoznaniem pozaszpitalnego zapalenia płuc, z zaleceniem antybiotykoterapii empirycznej i kontrolnego badania lekarskiego za dwa dni.
B) przyjęcie chorej na oddział chorób wewnętrznych z rozpoznaniem pozaszpitalnego zapalenia płuc, antybiotykoterapia empiryczna, rozważenie nawodnienia dożylnego, wypis do domu po uzyskaniu poprawy klinicznej.
C) przyjęcie chorej na oddział chorób wewnętrznych z rozpoznaniem pozaszpitalnego zapalenia płuc, antybiotykoterapia empiryczna, wypis do domu po uzyskaniu poprawy w badaniu radiologicznym klatki piersiowej.
D) przyjęcie chorej na oddział chorób wewnętrznych z możliwością monitorowania czynności życiowych lub oddział intensywnej terapii z rozpoznaniem pozaszpitalnego zapalenia płuc, antybiotykoterapia empiryczna.
E) przyjęcie chorej na oddział neurologii z podejrzeniem udaru mózgu i towarzyszącym zapaleniem płuc, antybiotykoterapia empiryczna.