Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Geriatria

U 80-letniego mężczyzny z wykształceniem średnim występują okresowe epizody pobudzenia oraz przekonanie, że jest okradany przez członków rodziny. Nigdy w przeszłości nie był leczony psychiatrycznie. Nie przyjmuje leków. Od około 5 lat mężczyzna mieszka z córką, od tego czasu ma trudności z zapamiętywaniem nowych informacji, konieczna jest pomoc w kąpieli, a od dwóch lat w przygotowaniu posiłków i ubieraniu się z powodu trudności w zaplanowaniu i prawidłowym wykonaniu tych czynności. Pacjent ma sporadyczne nietrzymanie moczu od czasu przebycia operacyjnego leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego przed 8 laty. Chodzi samodzielnie, bez trudności, ale doznał jednego upadku w ostatnim roku. W badaniu przedmiotowym nie stwierdza się istotnych odchyleń od normy. Wynik Krótkiej Skali Oceny Stanu Psychicznego (MMSE) wynosi 12 punktów. Jakie będzie najbardziej właściwe postępowanie?

A) rozpoznanie zespołu otępiennego z towarzyszącymi objawami neuropsychiatrycznymi i dalsza diagnostyka, w tym badania laboratoryjne i badanie obrazowe mózgu.
B) rozpoznanie zespołu otępiennego i skierowanie pacjenta na badanie neuropsychologiczne w celu oceny profilu deficytów poznawczych, co ułatwi decyzję o sposobie leczenia.
C) rozpoznanie choroby Alzheimera ze względu na typowy przebieg objawów, rozpoczęcie leczenia lekiem z grupy inhibitorów cholinesteraz, po uprzednim wykonaniu badania krwi w celu wykluczenia niedoboru witaminy B12.
D) rozpoznanie psychozy o późnym początku i włączenie leku przeciwpsychotycznego drugiej generacji oraz skierowanie pacjenta na konsultację psychiatryczną.
E) podejrzenie wodogłowia normotensyjnego lub przewlekłego krwiaka podtwardówkowego, wykonanie badania obrazowego mózgu ze środkiem kontrastowym w trybie pilnym.