Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Choroby zakaźne

Do lekarza zwracają się rodzice 8-letniego chłopca, który nie był nigdy szczepiony przeciwko odrze, śwince i różyczce (rodzice nie wyrażali zgody), a który przedwczoraj miał kontakt w poczekalni poradni lekarza rodzinnego z dzieckiem, u którego lekarz rozpoznał odrę. Rodzice chcą natychmiast zaszczepić swojego syna przeciwko odrze, śwince i różyczce, ale nie wiedzą, czy jest to możliwe i czy szczepienie w takiej sytuacji będzie skuteczne. Wybierz prawidłową odpowiedź:

A) szczepienie jest możliwe i z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie skuteczne - należy je wykonać.
B) szczepienie jest możliwe, ale przed jego wykonaniem należy oznaczyć swoiste przeciwciała przeciwko odrze we krwi dziecka; jeśli wynik będzie dodatni, ze szczepienia można zrezygnować.
C) szczepienie jest możliwe, ale przed jego wykonaniem należy upewnić się, że matka chłopca, ani żadna inna kobieta w najbliższym otoczeniu nie jest w ciąży.
D) szczepienie można wykonać, ale nie zapobiegnie ono zachorowaniu w następstwie kontaktu, o którym mówią rodzice; szczepienie będzie chronić przed zachorowaniem w przyszłości.
E) w celu skutecznej profilaktyki odry po kontakcie z chorym należy podać tego samego dnia preparat gammaglobuliny oraz szczepionkę.