Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2015, Specjalizacja: Chirurgia klatki piersiowej

W tomografii komputerowej 68-letniego chorego, oprócz obwodowo położonego guza o śr. 4 cm w górnym płacie prawego płuca, stwierdzono powiększony węzeł chłonny przytchawiczy dolny prawy (węzeł grupy 4R, o wym. 1,3 x 2 x 1,5 cm). W rutynowo wykonanym badaniu bronchoskopowym nie stwierdzono patologii w drzewie oskrzelowym, nie uzyskano również rozpoznania choroby z badań cytologicznych (plwocina, popłuczyny oskrzelowe, biopsja szczoteczkowa). W badaniach obrazowych nie stwierdzono obecności przerzutów odległych. Chory nie zgłasza dolegliwości, z chorób współistniejących zanotowano łagodne nadciśnienie tętnicze. Prawidłowym postępowaniem będzie:

A) kwalifikacja do leczenia operacyjnego - resekcji guza drogą torakotomii, a w przypadku potwierdzenia badaniem śródoperacyjnym rozpoznania raka niedrobnokomórkowego, resekcja górnego płata płuca oraz systemowa limfadenektomia śródpiersia.
B) uzyskanie rozpoznania drogą biopsji cienkoigłowej guza przez ścianę klatki piersiowej, a w przypadku potwierdzenia raka niedrobnokomórkowego płuca, zaniechanie leczenia operacyjnego z uwagi na obecną cechę N2 i skierowanie chorego na chemioterapię.
C) wykonanie badania EBUS bądź mediastinoskopii, a w przypadku braku przerzutów do węzłów chłonnych śródpiersia w ocenie histopatologicznej, kwalifikacja chorego do prawej torakotomii z badaniem śródoperacyjnym guza.
D) paliatywna resekcja klinowa guza płuca metodą wideotorakoskopową, po potwierdzeniu badaniem śródoperacyjnym raka niedrobnokomórkowego.
E) wykonanie prawostronnej torakotomii, śródoperacyjne badanie węzłów chłonnych grupy 4R, a w przypadku potwierdzenia przerzutów raka niedrobnokomórkowego odstąpienie od resekcji guza płuca z uwagi na obecną cechę N2.