Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Alergologia

W astmie, zwłaszcza trudnej do leczenia lub ciężkiej, bardzo istotna poza leczeniem samej choroby jest ocena schorzeń towarzyszących, które mogą mieć wpływ na nasilanie się objawów, pogorszenie jakości życia, a także pojawienie się interakcji lekowych. Z tego powodu zaleca się wszystkie następujące, z wyjątkiem:

A) w przypadku złej kontroli astmy włączenie próbnego leczenia inhibitorami pompy protonowej, niezależnie od tego czy u chorych występują objawy charakterystyczne dla GERD, czy nie.
B) u chorych z otyłością stworzenie planu leczenia obejmującego redukcję masy ciała, ponieważ ma to udokumentowany pozytywny wpływ na kontrolę astmy i funkcję płuc.
C) ocenę pacjenta pod kątem depresji, ponieważ ma ona wpływ na wzrost częstości zaostrzeń astmy, mimo że znane badania interwencyjne nie pozwalają na potwierdzenie skuteczności terapii przeciwdepresyjnej na przebieg i kontrolę choroby.
D) w potwierdzonej alergii na pokarmy (reakcje anafilaktyczne) dążenie do jak najlepszego wyrównania astmy, ponieważ jest ona znanym czynnikiem ryzyka ciężkich, a nawet śmiertelnych reakcji.
E) leczenie towarzyszącego astmie alergicznego nieżytu nosa miejscowymi glikokortykosteroidami, ponieważ zmniejsza to częstość hospitalizacji związanych z astmą.