Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Choroby płuc

69-letni otyły mężczyzna z wieloletnim POChP, z powodu którego był od kilku lat objęty programem domowego leczenia tlenem, zgłosił się na SOR z powodu znacznego nasilenia duszności (MRC z III na IV), kaszlu, któremu towarzyszyło zwiększenie objętości odkrztuszanie plwociny, bez zmiany jej charakteru na bardziej ropny oraz krwioplucie. Pacjent nie gorączkował, lecz skarżył się na bóle i obrzęki kończyn dolnych oraz ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym. W wykonanych badaniach dodatkowych WBC 11,2 tyś a CRP 43 mg/dl (N < 5 mg/dl), PaO2 = 39 mmHg, PaCO2 32mmHg, HCO3 35 mmol/L. RTG klatki piersiowej ujawniło rozedmowo jasne pola płucne i niewielkie spłycenie kątów żebrowo-przeponowych. U tego chorego w pierwszej kolejności należy:

A) rozpoczęć leczenie zaostrzenia przewlekłej niewydolności oddychania z zastosowaniem nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.
B) przyjąć na oddział, ponieważ ten pacjent wymaga leczenia infekcji dolnych dróg oddechowych.
C) przyjąć na oddział w celu pilnej diagnostyki i ewentualnego prawdopodobnej klinicznie zatorowości płucnej.
D) przyjąć na oddział, ponieważ stan chorego wymaga szpitalnego leczenia zaostrzenia POChP.
E) rozpoznać zaostrzenie POChP, rozpocząć leczenie farmakologiczne i odesłać do domu, gdyż nie występują wskazania do leczenia szpitalnego.