Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Choroby zakaźne

57-letnia kobieta ponad 20 lat leczona antyretrowirusowo. W przeszłości zestawy leków zmieniano czterokrotnie, w tym dwukrotnie z powodu nieskuteczności terapii. 15 lat temu pacjentka przebyła PCP przy spadku liczby limfocytów CD4 do 123 kom/µl. Od co najmniej 4 lat leczenie jest skuteczne (HIV RNA <50 kopii/ml, CD4 = 465 kom/µl); pacjentka przyjmuje: tenofowir (TDF) /emtrycytabinę (FTC) /darunawir/ rytonawir (DRV/r) i obecnie zgłosiła się z prośbą o uproszczenie terapii. Pacjentka deklaruje, że najchętniej przyjmowałaby monoterapię DRV/r, gdyż zna osoby leczone skutecznie w ten sposób, sama od kilka lat przyjmuje DRV/r z dobrą tolerancją, a ponadto jest zaniepokojona informacjami dotyczącymi niekorzystnego wpływu tenofowiru na układ kostny. Wskaż prawdziwe stwierdzenia dotyczące opisanego przypadku:

1) nie ma powodów, aby odmówić prośbie pacjentki;
2) można przychylić się do prośby pacjentki pod warunkiem przeanalizowania pełnej historii leczenia antyretrowirusowego i wykluczeniu niepowodzeń spowodowanych obniżeniem wrażliwości na inhibitory proteazy;
3) ewentualna decyzja o takiej zmianie terapii powinna być poprzedzona aktualnym badaniem lekowrażliwości HIV;
4) ewentualna decyzja o takiej zmianie terapii powinna być poprzedzona potwierdzeniem osteopenii/osteoporozy badaniem gęstości kości.

Prawidłowa odpowiedź to: