Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Choroby zakaźne

75-letni mężczyzn z POCHP, uczulony na penicylinę, po prostatektomii z powodu raka gruczołu krokowego przed 5 m-cami, zgłosił się SOR z powodu obrzęku i zaczerwienienia skóry twarzy i szyi, utrzymujących się od ok. 10 dni oraz z powodu narastającej duszności. Pacjent podaje, że od 10 dni przyjmuje cefuroksymem p.os na zlecenie lekarza rodzinnego, który rozpoznał u niego różę twarzy. W bad. przedmiotowym stwierdza się: temp. 36,8 st C, obrzęk twarzy i szyi z sinoczerwonym zabarwieniem skóry tej okolicy, przekrwienie spojówek, obrzęki kończyn górnych, przepełnienie żył szyjnych, poszerzenie naczyń żylnych na skórze klatki piersiowej, bez hepatosplenomegalii i bez wodobrzusza. Jakie rozpoznanie należy postawić u tego chorego i jakie leczenie należy u niego zastosować w pierwszej kolejności?

A) odstawić natychmiast cefuroksym, podać hydrocortison i clemastin i.v. gdyż pacjent ma objawy ciężkiej krzyżowej nadwrażliwości na antybiotyk beta-laktamowy (cefuroksym).
B) zamienić natychmiast cefuroksym na makrolid, podać hydrocortison i.v., gdyż pacjent ma nadal objawy róży twarzy oraz objawy uczulenia na cefuroksym.
C) zastosować furosemid i.v. oraz tlenoterapię, gdyż pacjent ma objawy zaostrzenia przewlekłej niewydolności prawokomorowej serca.
D) podać deksametazon i.v., tlenoterapię, morfinę, furosemid i.v., gdyż pacjent ma objawy zespołu żyły głównej górnej najprawdopodobniej w wyniku przerzutów raka stercza do płuc.
E) skierować pacjenta na badanie rtg kl. piersiowej, a następnie na radioterapię, gdyż pacjent ma objawy zespołu żyły głównej górnej najprawdopodobniej w przebiegu przerzutów raka stercza do płuc.