Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Psychiatria

Pacjent lat 31, do tej pory nie był leczony psychiatrycznie, został przyjęty do szpitala z powodu znacznego nasilenia objawów od kilku tygodni: pseudohalucynacji słuchowych o charakterze komentującym, lęku, izolacji społecznej. W wywiadzie narastające od 3 lat wycofanie z kontaktów społecznych. Włączono do leczenia amisulpryd w dawkach wzrastających do 600 mg na dobę osiągając znaczną poprawę w postaci remisji objawów wytwórczych oraz zmniejszenia poziomu lęku i poprawy kontaktów społecznych. Zmierzony po 6 tygodniach poziom prolaktyny w surowicy krwi wynosił 67 ng/ml (zakres normy: 5,2-26,5 ng.ml). Prawidłowym postępowaniem będzie:

A) zmniejszenie dawki amisulprydu i dodanie innego leku przeciwpsychotycznego, o niskim potencjale wywoływania hiperprolaktynemii (kwetiapina, olanzapina, aripiprazol) także w dawkach mniejszych niż zalecane.
B) stosowanie jednocześnie z amisulprydem leku obniżającego poziom prolaktyny (bromokryptyna, kabergolina) w dawkach możliwie najniższych, uzależnionych od zmiany poziomu PRL badanego co tydzień aż do chwili wyrównania poziomu PRL, a potem kontrolowanego co 4 tygodnie.
C) utrzymanie dotychczasowego leczenia i kontrolowanie poziomu prolaktyny co 2-4 tygodnie.
D) utrzymanie dotychczasowego leczenia oraz dołączenie leku obniżającego poziom prolaktyny (bromokryptyna, kabergolina) jedynie w przypadku klinicznych objawów mogących sugerować wzrost poziomu prolaktyny (mlekotok, ginekomastia, zaburzenia libido).
E) przerwanie podawania amisulprydu i zmiana na inny lek przeciwpsychotyczny (kwetiapina, olanzapina, aripiprazol).