Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Neonatologia

Noworodek urodzony w 39. tygodniu z ciąży prawidłowej, nieobciążonej infekcyjnie. Poród siłami natury z użyciem próżnociągu z powodu przedłużonego drugiego okresu (po urodzeniu głowy problemy z urodzeniem barków). Noworodek oceniony według skali Apgar na 6/7/8 pkt, ważył 4090g. W 2. minucie życia pulsoksymetr wskazywał 80% saturacji i miała ona tendencję wzrostową. Akcja serca wynosiła 160-170/min, nad polami płucnymi obustronnie wysłuchiwano szmer oddechowy symetryczny, ale słychać było głośne stękanie wydechowe. W gazometrii tętniczej (20. min. życia): pH 7,24; BE (-14) mmol/l, pCO2 28,6 mmHg, pO2 79,5 mmHg, SatO2 90,6%. Noworodek był niespokojny, a w obrębie szczytu głowy miał duży obrzęk, podbiegnięcia krwawe oraz uszkodzenie naskórka. Prezentował wzmożone napięcie mięśniowe uogólnione i układał się z przymusowym przywiedzeniem głowy do barku prawego. Dalsze postępowanie z noworodkiem powinno obejmować:

A) natychmiastowe wykonanie RTG klatki piersiowej ze względu na podejrzenie zespołu zaburzeń oddychania.
B) pobranie krwi do badania mikrobiologicznego oraz na morfologię z rozmazem i CRP, założenie wejścia dożylnego i włączenie I rzutu antybiotykoterapii empirycznej ponieważ stękanie wydechowe świadczy o rozwijającym się zapaleniu płuc.
C) wykonanie nakłucia lędźwiowego ponieważ wzmożone napięcie mięśniowe i stękanie wydechowe świadczą o rozwijającej się infekcji ośrodkowego układu nerwowego.
D) podanie dziecku leku przeciwbólowego i ponowna ocena noworodka po 30 minutach, ponieważ przebieg porodu oraz widoczne urazy świadczą o bólowym podłożu stękania wydechowego.
E) natychmiastowe zastosowanie tlenoterapii biernej ponieważ stękanie wydechowe świadczy o wzmożonym zapotrzebowaniu na tlen.