Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Neonatologia

Poród odbył się drogami natury w 386/7 tygodniu u 30-letniej kobiety - wody płodowe podbarwione smółką. W wywiadzie dotyczącym przebiegu ciąży brak istotnych informacji na temat ewentualnej patologii. Badanie w kierunku obecności GBS wykonane w 35. tygodniu ciąży - wynik ujemny. Wystąpiła samoistnie akcja porodowa a na 10 godzin przed urodzeniem dziecka stwierdzono pęknięcie pęcherza płodowego. Na krótko przed urodzeniem dziecka u matki stwierdzono gorączkę 39,3°C przy czym nie podano antybiotyku z uwagi na szybki przebieg porodu i brak czasu na podanie antybiotyku. Dziecko urodzone w dobrym stanie - skala Apgar w 1 i 5 minucie 9 pkt. urodzeniowa masa ciała 3880g. Położnicy planują podać antybiotyk matce do czasu ustąpienia gorączki biorąc pod uwagę możliwość chorioamnionitis. Jakie będzie postepowanie neonatologa?

A) ponieważ stan kliniczny dziecka wydaje się być całkowicie prawidłowy - nie podejmujemy interwencji i pozostawiamy dziecko przy matce w systemie „rooming-in”.
B) u matki wystąpiła gorączka w trakcie porodu a położnicy nie wykluczają chorioamnionitis - należy dziecko przenieść do oddziału obserwacyjnego czy intensywnej terapii w celu pobrania badań wykluczających sepsę. Po pobraniu krwi na posiew noworodek może zostać przeniesiony do matki.
C) noworodek powinien zostać przeniesiony do oddziału intensywnej terapii w celu diagnozy w kierunku sepsy. Po pobraniu krwi na posiew noworodek powinien otrzymać antybiotykoterapię empiryczną aż do czasu uzyskania ujemnego wyniku posiewu krwi.
D) wykonanie punkcji lędźwiowej podczas wstępnej diagnostyki sespsy.
E) żadna z powyższych nie jest właściwe.