Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Geriatria

78-letnia pacjentka została przyjęta do szpitala z powodu silnego bólu w prawym nadbrzuszu, nudności, wymiotów gorączki z dreszczami i żółtaczki z towarzyszącym splątaniem. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono podwyższone stężenie białka C-rekatywnego i leukocytozę, trombocytopenię, cechy cholestazy enzymatycznej i hiperbilirubinemię oraz wydłużony czas protrombinowy. W usg jamy brzusznej kamica pęcherzyka żółciowego i poszerzone drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe. Sposób postępowania to:

A) leczenie zachowawcze obejmujące antybiotykoterapię, leki przeciwbólowe o rozkurczowe, ścisłą dietę i podawanie płynów do wyciszenia stanu zapalnego i wówczas cholecystektomia w trybie planowym.
B) leczenie zachowawcze jw. z podawaniem witaminy K do uzyskania poprawy parametrów krzepnięcia i wówczas leczenie inwazyjne odbarczające drogi żółciowe.
C) leczenie zachowawcze z wyrównaniem zaburzeń krzepnięcia przetoczeniem świeżo mrożonego osocza i wykonanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) z odbarczeniem dróg żółciowych w trybie pilnym.
D) leczenie zachowawcze z wyrównaniem krzepnięcia oraz drenaż przeskórny przezwatrobowy pęcherzyka żółciowego do czasu ustąpienia objawów zapalenia.
E) leczenie zachowawcze z wyrównaniem krzepnięcia oraz wykonanie cholecystektomii w trybie pilnym.