Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Hematologia

50-letnia pacjentka została przyjęta do oddziału hematologii z powodu nasilającego się od ok. 2 tygodni znacznego osłabienia, uogólnionej skazy krwotocznej, krwawień z dziąseł oraz z dróg rodnych, w badaniach układu krzepnięcia obniżone
< 2 g/dl stężenie fibrynogenu, w morfologii: Hb 8,2 g/dl, Plt 50 G/L, Leuk. 11G/L, w badaniu cytologicznym szpiku 15% mieloblastów oraz 50% komórek o morfologii promielocyta. W toku: badanie immunofenotypowe, cytogenetyczne i biomolekularne materiału z aspiracji szpiku. Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące rozpoznania oraz sposobu postepowania diagnostyczno-terapeutycznego:

A) w oparciu o przedstawione wyniki badan można wstępnie rozpoznać ostrą białaczkę promielocytową. W oczekiwaniu na wyniki badan biomolekularnych należy prowadzić jedynie intensywne leczenie wspomagające mające na celu wyrównanie zaburzeń krzepnięcia.
B) w oparciu o przedstawione wyniki badań można rozpoznać ostrą białaczkę promielocytową i od razu rozpocząć leczenie indukujące remisję z użyciem chemioterapii i kwasu all-trans-retinowego.
C) jeżeli w badaniach biomolekularnych (onkogen PML/RAR alfa) i/lub cytogenetycznych (t(15;17)) zostanie potwierdzona ostra białaczka promielocytowa należy zastosować leczenie indukujące remisję schematem dla ostrych białaczek szpikowych z dołączeniem kwasu all-trans-retinowego.
D) w oparciu o przedstawione wyniki badań można rozpoznać ostrą białaczkę promielocytową i rozpocząć leczenie sterydami i kwasem all-trans-retinowym.
E) przy stwierdzanym obrazie klinicznym i nasilonych zaburzeniach krzepnięcia (czynne krwawienia), w oczekiwaniu na wynik badań biomolekularnych należy oprócz leczenia wspomagającego rozpocząć terapię kwasem all-trans-retinowym, a po potwierdzeniu obecności zmian typowych dla AML M3 dołączyć antracyklinę.