Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2016, Specjalizacja: Psychiatria

Pacjentka lat 32, leczona z powodu choroby afektywnej dwubiegunowej typu II od 6 lat, od dwóch lat w remisji objawowej i funkcjonalnej, wcześniej kilkukrotnie występowały u pacjentki epizody depresji umiarkowanej/ciężkiej i epizody hipomaniakalne. We współpracy lekarza ginekologa i psychiatry przez okres ciąży leczona z dobrym efektem kwetiapiną (kategoria ciążowa C) w dawce 300 mg na dobę. Mimo kontynuacji leczenia po porodzie, w 6 tygodni po nim doszło u pacjentki do nawrotu objawów depresyjnych: obniżenia nastroju, znacznej męczliwości, trudności w nawiązaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem, myśli natrętnych dotyczących dziecka, bezsenności, niepokoju. Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące leczenia farmakologicznego w sytuacji klinicznej tej pacjentki:

A) należy utrzymać leczenie kwetiapiną i dołączyć lek z grupy SSRI zalecając kontynuację karmienia piersią (preferowana jest sertralina lub paroksetyna ze względu na ich niskie lub nieoznaczalne stężenie we krwi karmionego piersią dziecka).
B) należy odstawić kwetiapinę i rozpocząć leczenie lekiem z grupy SSRI, zalecając zakończenie karmienia piersią.
C) należy odstawić kwetiapinę i rozpocząć leczenie lekiem z grupy SSRI, zalecając kontynuację karmienia piersią (preferowana jest sertralina lub paroksetyna ze względu na ich niskie lub nieoznaczalne stężenie we krwi karmionego piersią dziecka).
D) należy zamienić kwetiapinę na węglan litu zalecając kontynuację karmienia piersią.
E) należy utrzymać leczenie kwetiapiną i dołączyć węglan litu zalecając kontynuacje karmienia piersią.