Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2016, Specjalizacja: Radiologia i diagnostyka obrazowa

Wskaż charakterystyczne cechy obrazu TK w przypadku torbieli bąblowcowej wątroby:

A) cysty potomne są zawsze w obrębie pierwotnej torbieli. Cysta ma gęstość płynową i nie przekracza 30 j.H. Zwapnienia występują w zewnętrznej ścianie. Ściana cysty i przegrody ulegają wzmocnieniu po podaniu środka cieniującego.
B) cysty potomne są w obrębie pierwotnej torbieli lub mogą pączkować z pierwotnej zmiany. Cysta ma gęstość płynową, ale niekiedy jej zawartość może mieć gęstość do 45 j.H. Zwapnienia występują w centralnej części zmiany- mają układ "szprychowy". Ściana cysty i przegrody nie ulegają wzmocnieniu po podaniu środka cieniującego.
C) cysty potomne są w obrębie pierwotnej torbieli lub mogą pączkować z pierwotnej zmiany. Cysta ma gęstość płynową, ale niekiedy jej zawartość może mieć gęstość do 45 j.H. Zwapnienia występują w zewnętrznej ścianie zmiany. Ściana cysty i przegrody ulegają wzmocnieniu po podaniu środka cieniującego.
D) cysty potomne są zawsze w obrębie pierwotnej torbieli. Cysta ma wysoką gęstość w stosunku do torbieli prostej, do 45-50 j.H. Zwapnienia występują w zewnętrznej ścianie. Ściana cysty i przegrody nie ulegają wzmocnieniu po podaniu środka cieniującego.
E) cysty potomne są w obrębie pierwotnej torbieli lub mogą pączkować z pierwotnej zmiany. Cysta ma gęstość płynową i nie przekracza 30 j.H. Zwapnienia występują w centralnej części zmiany - mają układ "szprychowy". Ściana cysty i przegrody ulegają wzmocnieniu po podaniu środka cieniującego.