Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2016, Specjalizacja: Choroby zakaźne

47-letni mężczyzna zakażeniem HIV wykrytym przed 12 laty, nie zgadzał się na specjalistyczną opiekę lekarską, nie podjął leczenia antyretrowirusowego (ART). Obecnie przyjęty do szpitala z powodu rozwijających się w ciągu ostatnich 6 tygodni uogólnionego powiększenia węzłów chłonnych i utraty masy ciała (8 kg) oraz od kilku dni bólu przy przełykaniu. Przy przyjęciu: stan ogólny średniociężki, chory gorączkujący do 38°C, ze znacznym niedoborem masy ciała (BMI 17), białymi nalotami na śluzówkach jamy ustnej, łukach podniebiennych i tylnej ścianie gardła, z uogólnioną limfadenopatią i powiększeniem wątroby. W badaniu radiologicznym klatki piersiowej: „Pojedyncze zwapnienie w szczycie płuca prawego, poza tym bez nieprawidłowości.” W badaniu USG: „Obustronnie w obrębie szyi widoczne konglomeraty powiększonych hipoechogenicznych węzłów chłonnych od 8 do 35 mm, bez cech rozpadu. W dołku nadobojczykowym lewym powiększone węzły chłonne do ok. 10 mm. W obrębie przyśrodkowej części lewej ślinianki podżuchwowej hipoechogeniczny obszar 35 x 20 mm, najprawdopodobniej powiększony węzeł chłonny. Wątroba powiększona, o wzmożonej echogeniczności. W obrębie miąższu widoczne rozsiane, słabo odgraniczone obszary ubogoechowe o średnicy do 9 mm. Pęcherzyk żółciowy prawidłowy. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowej wielkości, bez wyraźnych zmian. Powiększone węzły chłonne nadbrzusza do 30 mm. Śledziona 155 mm, z obszarami ubogoechowymi jak w wątrobie, o średnicy do 12 mm. Nerki prawidłowe. Aorta brzuszna prawidłowej średnicy. Przestrzeń zaotrzewnowa - pojedyncze węzły okołoaortalne do 14 mm. Oznaczono liczbę limfocytów CD4 - 14 kom/μl i HIV RNA - 970.800 kopii/ml. Chory ma poczucie zagrożenia życia i prosi o jak najszybsze włączenie ART. Spośród podanych poniżej stwierdzeń odnoszących się do opisanego przypadku wskaż prawdziwe:
1) w rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić uogólnione mykobakteriozy i chłoniaki;
2) w rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić: uogólnione mykobakteriozy, chłoniaki oraz przetrwałą uogólnioną limfadenopatię (PGL);
3) chory powinien natychmiast otrzymać profilaktykę z zastosowaniem trimetoprimu/sulfametoksazolu oraz azytromycyny;
4) włączenie ART nie jest możliwe do czasu zakończenia leczenia ostrej fazy choroby;
5) ze względu na mniejsze ryzyko interakcji, w opisanym przypadku, optymalnym ART będzie połączenie raltegrawiru z darunawirem i małą dawką rytonawiru.
Prawidłowa odpowiedź to: