Pytanie z egzaminu PES

Specjalizacja: Ginekologia onkologiczna

Pacjentka z III stopniem FIGO raka jajnika leczona operacyjnie nieoptymalnie (pozostawiono chorobę resztkową > 1 cm) przeczytała w internecie o możliwości leczenia chemioterapią dootrzewnową. Jakich argumentów opartych na dostępnych wynikach badań użyjesz w rozmowie, aby zapoznać chorą z realnymi możliwościami tej formy chemioterapii w porównaniu ze standardową chemioterapią dożylną?

A) chemioterapia dootrzewnowa nie wpłynęła znacząco na wydłużenie czasu wolnego od wznowy (PFS), ale wydłużyła czas całkowitego przeżycia (OS), a toksyczność jest porównywalna jak przy dożylnej drodze podania.
B) chemioterapia dootrzewnowa nie wpłynęła znacząco na wydłużenie czasu wolnego od wznowy (PFS), wydłużenie czasu całkowitego przeżycia (OS) jest problematyczne, a toksyczność jest wyższa niż przy dożylnej drodze podania.
C) chemioterapia dootrzewnowa nie wpłynęła znacząco na wydłużenie czasu wolnego od wznowy (PFS) oraz wydłużenie czasu całkowitego przeżycia (OS), a toksyczność jest niższa niż przy dożylnej drodze podania.
D) chemioterapia dootrzewnowa wpłynęła znacząco na wydłużenie czasu wolnego od wznowy (PFS), wydłużenie czasu całkowitego przeżycia (OS) jest problematyczne, a toksyczność jest porównywalna jak przy dożylnej drodze podania.
E) chemioterapia dootrzewnowa wpłynęła znacząco na wydłużenie czasu wolnego od wznowy (PFS), nie wpłynęła na wydłużenie czasu całkowitego przeżycia (OS), a toksyczność jest wyższa niż przy dożylnej drodze podania.