Pytanie z egzaminu PES

Specjalizacja: Ginekologia onkologiczna

26-letnia ciężarna pierwiastka zgłosiła się w 20. tygodniu ciąży z wynikiem badania USG wskazującym na obecność torbielowato-litych obustronnych guzów jajników. Badanie tomografią rezonansu magnetycznego potwierdziło obecność i budowę guzów, wskaźnik ROMA jest podwyższony. Ciężarna chce bezwzględnie kontynuować ciążę. Podczas laparotomii potwierdzono, że guzy są ograniczone makroskopowo do jajników, a badanie śródoperacyjne potwierdziło inwazyjnego surowiczego raka jajnika. W tej sytuacji należy zaproponować następujące leczenie:

A) usunięcie przydatków, pobranie popłuczyn z jamy otrzewnej, mnogich wycinków otrzewnej, usunięcie sieci większej, następnie chemioterapię i całkowitą cytoredukcję po porodzie.
B) usunięcie przydatków, pobranie popłuczyn z jamy otrzewnej, mnogich wycinków otrzewnej, usunięcie sieci większej, następnie chemioterapię i obserwację po porodzie.
C) usunięcie przydatków, pobranie popłuczyn z jamy otrzewnej, mnogich wycinków otrzewnej, usunięcie sieci większej, „sampling” węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych, następnie chemioterapię i całkowitą cytoredukcję po porodzie.
D) usunięcie przydatków, pobranie popłuczyn z jamy otrzewnej, mnogich wycinków otrzewnej, usunięcie sieci większej, „sampling” węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych, następnie obserwację w ciąży i chemioterapię po porodzie.
E) usunięcie przydatków, pobranie popłuczyn z jamy otrzewnej, następnie chemioterapię i całkowitą cytoredukcję po porodzie.