Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2016, Specjalizacja: Neonatologia

Noworodek płci męskiej, urodził się z ciąży II, porodu II, w 39. tygodniu ciąży, drogami i siłami natury, z masą urodzeniową 3750 g. Płyn owodniowy odpłynął w II okresie, około 20 min przed urodzeniem się dziecka. Matka lat 26 leczona była w obecnej ciąży z powodu zakażenia układu moczowego pod koniec II trymestru. Z posiewu moczu u matki wyhodowano Streptococcus agalactiae (GBS) - leczona zgodnie z antybiogramem (kontrolny posiew krwi po zakończeniu terapii antybiotykami - ujemny). Wymaz z dróg rodnych w kierunku obecności GBS wykonany w 37. tygodniu ciąży - ujemny. Stan ogólny noworodka po urodzeniu oceniono na 9 (1’) i 10 (5’) pkt. według skali Apgar. Przy ujemnym wymazie z dróg rodnych w kierunku GBS, lekarz prowadzący nie zlecił okołoporodowej profilaktyki antybiotykowej. W badaniu przedmiotowym noworodka przeprowadzonym około 2. godziny życia nie stwierdzono istotnych odchyleń od normy. Najwłaściwsze sposób postępowanie z tym noworodkiem po przyjęciu go na oddział noworodkowy to:

A) wykonanie morfologii krwi z rozmazem i CRP tuż po urodzeniu i/albo między 6. - 12. godziną życia; przy prawidłowych wynikach badań obserwacja noworodka w oddziale w kierunku obecności klinicznych objawów infekcji wrodzonej przez co najmniej 48 godzin.
B) wykonanie morfologii krwi z rozmazem, CRP oraz posiewu krwi około 12. godziny życia i włączenie empirycznej antybiotykoterapii bez względu na wyniki badań laboratoryjnych.
C) wykonanie posiewu krwi tuż po urodzeniu oraz morfologii krwi z rozmazem i CRP tuż po urodzeniu i/albo w 6. - 12. godzinie życia; włączenie empirycznej antybiotykoterapii bez względu na wynik badań laboratoryjnych.
D) tylko obserwacja noworodka w oddziale noworodkowym w kierunku pojawienia się objawów klinicznych infekcji wrodzonej przez co najmniej 48 godzin.
E) wykonanie posiewu krwi tuż po urodzeniu oraz morfologii krwi z rozmazem i CRP tuż po urodzeniu i/albo w 6. - 12. godzinie życia; bez względu na wyniki badań laboratoryjnych tylko obserwacja kliniczna pacjenta w kierunku pojawienia się objawów klinicznych infekcji wrodzonej przez 72 godziny.