Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2016, Specjalizacja: Neonatologia

Noworodek płci żeńskiej urodzony z ciąży 4, porodu 4, drogami i siłami natury, w 37. tygodniu ciąży, z masą urodzeniową 2700 g. Ciąża powikłana była zakażeniem kiłą u matki. Leczenie penicyliną rozpoczęto 3 tygodnie przed porodem uzyskując 2-krotny spadek miana przeciwciał. Noworodek został po urodzeniu oceniony na 9(1’) i 10 (5’) pkt. według skali Apgar. W badaniu przedmiotowym noworodka nie stwierdzono istotnych odchyleń od normy. Jakie powinno być dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne w przypadku tego noworodka?

A) tylko obserwacja w kierunku pojawienia się klinicznych objawów kiły wrodzonej.
B) rutynowa opieka jak w przypadku każdego zdrowego noworodka, ponieważ matka była leczona w ciąży.
C) test RPR z surowicy noworodka - jeśli poziom przeciwciał jest taki sam lub niższy niż u matki to rutynowa opieka nad noworodkiem.
D) wykonanie pełnej diagnostyki kiły wrodzonej u noworodka (RPR z surowicy krwi noworodka, morfologia z rozmazem, zdjęcia radiologiczne kości długich, punkcja lędźwiową i VDRL z PMR) i rozpoczęcie leczenia penicyliną.
E) test RPR z surowicy krwi pępowinowej - jeśli poziom przeciwciał jest taki sam lub niższy niż u matki, to rutynowa opieka nad noworodkiem.