Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Stomatologia dziecięca

Które z wymienionych objawów są typowe dla pierwotnego opryszczkowego zapalenia dziąseł i jamy ustnej?

A) charakterystycznymi wykwitami są pęcherze śródnabłonkowe dość dużych rozmiarów, które mogą umiejscawiać się na łukach podniebiennych, języczku lub podniebieniu, po pęknięciu pozostawiają nadżerki z rąbkiem zapalnym.
B) zmiany w jamie ustnej mają postać anginy, stwierdza się jednostronny obrzęk węzłów chłonnych okolicy kąta żuchwy oraz powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, które są mało bolesne i elastyczne.
C) na zaczerwienionej błonie śluzowej powstają punkcikowate wykwity o zabarwieniu niebieskobiałym, otoczone aureolą zaczerwienionej błony śluzowej - tzw. plamki Fiłatowa-Koplika, które umiejscawiają się na błonie śluzowej policzków za zębami trzonowymi.
D) błona śluzowa całej jamy ustnej, szczególnie podniebienie miękkie i łuki podniebienne, jest zaczerwieniona, z obszarami owrzodzeń pokrytych białoszarym, grubym, rzekomobłoniastym nalotem, język zazwyczaj jest obłożony.
E) najczęściej występuje u małych dzieci, ale nie pojawia się przed 6. m.ż., występuje zaczerwienienie dziąseł, gardła i migdałków, obserwuje się żółtawe pęcherzyki wypełnionych płynem surowiczym, które szybko pękają i powstają bardzo bolesne nadżerki, gojenie ich trwa 1-2 tygodnie i nie pozostawia blizny.