Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Neurologia

Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące leczenia udaru niedokrwiennego mózgu:

A) skuteczność dożylnego leczenia trombolitycznego (przy pomocy rekombinowanego aktywatora plazminogenu, rtPA) w obrębie przedniej części koła tętniczego jest taka sama niezależnie od czasu włączenia terapii rtPA do 4,5 godziny od początku udaru. Po tym czasie skuteczność leczenia zmniejsza się wyraźnie w przedziale od 4,5 do 6 godzin. Po upływie 6 godzin leczenie to nie daje korzystnych wyników.
B) skuteczność dożylnego leczenia trombolitycznego (przy pomocy rtPA) w obrębie przedniej części koła tętniczego jest taka sama niezależnie od czasu włączenia terapii rtPA do 3 godzin od początku udaru. Po tym czasie skuteczność leczenia zmniejsza się wyraźnie w przedziale od > 3 do 6 godzin. Po upływie 6 godzin leczenie to nie daje korzystnych wyników.
C) skuteczność dożylnego leczenia trombolitycznego (przy pomocy rtPA) w obrębie przedniej części koła tętniczego zmniejsza się wyraźnie wraz z upływem czasu do 6 godzin od początku udaru. Po upływie 6 godzin leczenie to nie daje korzystnych wyników.
D) skuteczność dożylnego leczenia trombolitycznego (przy pomocy rtPA) w obrębie przedniej części koła tętniczego zmniejsza się wyraźnie wraz z upływem czasu do 6 godzin od początku udaru. Po upływie 6 godzin można stosować takie leczenie, ale wyniki terapii są pozytywne w mniejszym stopniu.
E) skuteczność dożylnego leczenia trombolitycznego (przy pomocy rtPA) w obrębie przedniej części koła tętniczego zmniejsza się wyraźnie wraz z upływem czasu do 3 godzin od początku udaru. Po upływie 3 godzin leczenie to nie daje korzystnych wyników.