Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Neurologia

U chorego lat 76 po przemijającym niedokrwieniu mózgu (TIA) pod postacią niedowładu połowiczego lewostronnego wykonano badanie ultrasonograficzne duplex tętnic domózgowych. W tętnicy szyjnej wspólnej prawej stwierdzono prędkość szczytowo-skurczową 54 cm/s i końcowo-rozkurczową 21 cm/s, bez istotnych zmian miażdżycowych w ścianach naczynia. W prawej tętnicy szyjnej wewnętrznej stwierdzono zwężenie naczynia tuż za bifurkacją na długości około 20 mm, przepływ turbulentny, prędkość szczytowo-skurczową 258 cm/s i końcowo-rozkurczową 101 cm/s. W obu tętnicach kręgowych i w tętnicach szyjnych po stronie lewej badanie wykazało parametry w normie wieku. U takiego chorego należy podjąć następujące działania:

A) przy braku przeciwwskazań, zakwalifikować do leczenia metodą endarterektomii tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej w terminie od 1 do 3 miesięcy od epizodu niedokrwienia mózgu.
B) przy braku przeciwwskazań, zakwalifikować do leczenia metodą endarterektomii tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej optymalnie w terminie do 2 tygodni od epizodu niedokrwienia mózgu.
C) ze względu na wiek ponad 75 lat chory powinien być leczony zachowawczo, nie jest zalecane leczenie operacyjne.
D) przy braku przeciwwskazań, zakwalifikować do leczenia metodą angioplastyki ze stentowaniem tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej optymalnie w terminie do 2 tygodni od epizodu niedokrwienia mózgu.
E) przy braku przeciwwskazań, zakwalifikować do leczenia metodą angioplastyki ze stentowaniem tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej optymalnie w terminie od 1 do 3 miesięcy od epizodu niedokrwienia mózgu.