Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2016, Specjalizacja: Protetyka stomatologiczna

Które z poniższych stwierdzeń prawidłowo definiuje drogę nerwowo-mięśniowej regulacji czynności US, a w tym siłę i kierunek czynnościowego napięcia mięśni żucia oraz odruchowych czynności związanych z okluzją?

A) koordynacja czynności, a w tym regulacja stanu napięcia i kierunku działania mięśni żucia, odbywa się na drodze impulsów wychodzących z centrum żucia w korze mózgowej, skąd przekazywane są sygnały do odpowiednich grup mięśniowych. Odruchowo mechanizm ten wyzwala lub hamuje skurcze mięśni w zależności od wykonywanej czynności, przy uwzględnieniu określonych warunków okluzyjnych.
B) impulsy dośrodkowe receptorów jamy ustnej m.in. przyzębia, błony śluzowej i stawów sż przechodzą wzdłuż nerwu trójdzielnego, przez jądra czuciowe tego nerwu w rdzeniu przedłużonym), do jądra ruchowego w moście, skąd - w koordynacji z centrum żucia w korze mózgowej - przekazywane są jako sygnały odśrodkowe do wrzecion mięśniowych, regulując stan napięcia przydanych danej czynności grup mięśniowych (w tym związanych z okluzją i żuciem).
C) nerwowo-mięśniowa regulacja czynności US odbywa się na drodze bezpośredniego pobudzania zakończeń nerwowych mięśni żucia i ich ścięgien oraz przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych.
D) stan napięcia mięśni i ich czynnościowa koordynacja jest sterowana na drodze uświadomionych sygnałów związanych z konkretną funkcją fizjologiczną, jak np. podczas żucia wyzwalane są siły mięśniowe, dostosowane do rodzaju pożywienia, a w tym wielkości i konsystencji kęsa pokarmowego.
E) droga nerwowo-mięśniowej koordynacji i napięcia mięśni żucia w trakcie czynności fizjologicznej jest zmienna i zależy od rodzaju czynności, wieku pacjenta oraz stanu jego uzębienia i ogólnej kondycji zdrowotnej.