Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Położnictwo i ginekologia

U 55-letniej kobiety (rodziła 1x, ostatnia miesiączka 3 lata temu, nieobciążony rodzinny wywiad onkologiczny) w badaniu ultrasonografii dopochwowej stwierdzono hipoechogenną dwukomorową torbiel jajnika wielkości 52x43 mm z dwoma obszarami hiperechogennymi średnicy 11 i 21 mm. W wykonanym badaniu stężenie Ca-125 wynosi 50 U/ml. Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące indeksu RMI u tej chorej:

A) w związku z wynikiem RMI poniżej 200 chora kwalifikuje się do leczenia operacyjnego w ośrodku z doświadczeniem w leczeniu raka jajnika.
B) w związku w wynikiem RMI powyżej 200 chora kwalifikuje się do leczenia operacyjnego w ośrodku z doświadczeniem w leczeniu raka jajnika.
C) w związku z wynikiem RMI poniżej 200 chora kwalifikuje się do leczenia operacyjnego w ośrodku ginekologicznym niekoniecznie z doświadczeniem w leczeniu raka jajnika.
D) w związku z wynikiem RMI powyżej 200 chora kwalifikuje się doleczenia operacyjnego w ośrodku ginekologicznym niekoniecznie z doświadczeniem w leczeniu raka jajnika.
E) RMI nie jest rekomendowany jako wskaźnik kwalifikujący do leczenia.