Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Neonatologia

W badaniu fizykalnym noworodka stwierdza się obecność zagłębienia w okolicy krzyżowej. Zagłębienie ma niewielką średnicę (łebek od szpilki), ale nie udaje się uwidocznić dna. Dodatkowo skóra nad zagłębieniem jest intensywnie zaczerwieniona, o nieregularnych kształtach, o średnicy około 2 cm. Wskaż postępowanie:

A) obserwowana zmiana jest łagodnym naczyniakiem, który samoistnie zaniknie do końca 1. roku życia, a zagłębienie jest zmianą bez znaczenia klinicznego.
B) zabarwienie skóry świadczy o obecności naczyniaka, który powinien być leczony przez dermatologa w jak najwcześniejszym okresie życia. Zagłębienie natomiast nie ma znaczenia klinicznego.
C) obserwowany naczyniak jest zmianą łagodną i bez znaczenia klinicznego. Zagłębienie jest efektem zaburzonego zamykania cewy nerwowej, ale nie wymaga dalszej diagnostyki.
D) zmiana na skórze jest najpewniej stanem zapalnym z podrażnienia przez mocz czy stolec, a zagłębienie jako prawdopodobna wada skóry powinno być diagnozowane przez dermatologa w trybie ambulatoryjnym.
E) opisane zmiany mają wspólną etiologię i składają się na obraz dysrafii. Noworodek powinien być przekazany do ośrodka specjalistycznego celem wykonania badania usg i prawdopodobnie również rezonansu magnetycznego.