Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2017, Specjalizacja: Medycyna paliatywna

70-letni emerytowany mechanik samochodowy, został przyjęty do kliniki z powodu uporczywego, silnego bólu w plecach, ogólnego złego samopoczucia, problemów ze snem oraz spadku masy ciała (o 5 kg). Stan taki utrzymuje się od 6-8 miesięcy. Chory skarży się na mdłości i brak apetytu. Biopsja potwierdziła raka trzustki. Wynik badania TK ujawnił przerzuty do węzłów chłonnych i wątroby. Wcześniej chory był pod opieką lekarza pierwszego kontaktu, który skierował go na badania. Ich wyniki nie wykazały jednak istotnych zmian w obrębie kręgosłupa. W przebiegu choroby pacjenta już wcześniej odnotowywano powracający ból kręgosłupa, który kojarzono z wykonywaną pracą. Lekarz pierwszego kontaktu zdiagnozował zmiany zwyrodnieniowe w dolnej części kręgosłupa. Po uzyskaniu informacji na temat rozpoznania, chory wypowiada pretensje pod adresem lekarza, który nie zdiagnozował choroby wcześniej. Jak powinna brzmieć odpowiedź na uwagi pacjenta?

A) „Jest pan niesprawiedliwy, żaden lekarz nie ponosi odpowiedzialności za chorobę, która pana dotknęła”.
B) „Nie dziwi mnie pańskie rozgoryczenie, niestety trudność postawienia diagnozy, jakiej doświadczył pana lekarz jest dość typowa dla trzustki. Choroby trzustki są bardzo trudne do rozpoznania, ponieważ często powodują ból pleców, dlatego początkowo wydaje się, że ich przyczyną są typowe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa”.
C) „Ma pan rację, dotychczas zastosowane procedury medyczne nie były wolne od błędów, pana lekarz mógł być bardziej dociekliwy”.
D) „Nie ma sensu rozmawiać teraz o tym, co było wcześniej, przecież to i tak nie przywróci panu zdrowia”.
E) „Zanim zacznie pan osądzać kogokolwiek, radzę zastanowić się, czy nie przyczynił się pan do wystąpienia tej choroby?”.